Forum FORUM WĘDKARZY WYCZYNOWYCH Strona Główna FORUM WĘDKARZY WYCZYNOWYCH
NAJWIĘKSZE W POLSCE KOMPENDIUM WIEDZY O WĘDKARSTWIE WYCZYNOWYM!
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Budowa zestawu na rzeke - Artykul

 
Napisz nowy temat   Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi    Forum FORUM WĘDKARZY WYCZYNOWYCH Strona Główna -> WYWIADY i PORADY
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
luki
Administrator



Dołączył: 06 Sie 2006
Posty: 1660
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 24 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Mielec \ Kielce

PostWysłany: Sob 13:23, 20 Lut 2010    Temat postu: Budowa zestawu na rzeke - Artykul

Budowanie zestawu na rzekę - odpowiada Dariusz Barański


Wiele początkujących zawodników ma problem ze zbudowaniem odpowiedniego zestawu na rzekę. Jak wg Ciebie: zbudować uniwersalny zestaw, jak rozłożyć obciążenie, jak dopasować przypon?

Jeśli ten zestaw ma być do łowienia tyczką a uciąg jest powyżej powiedzmy 4gr , do budowy takiego zestawu najlepiej użyć spławika typu dysk. Każdy ma swoje ulubione ja doceniam dyski Sergiusza. Grubość żyłki głównej uzależniłbym głównie od grubości przyponu a ten od wielkości haka i ryb których się spodziewamy. Czyli budując zestaw , i to każdy musimy postawić sobie kilka pytań.
a) jakich ryb się spodziewamy (gatunek, szacunkowa wielkość)
b) wielkość haczyka-zależną głownie od wielkości przynęty a pośrednio od spodziewanej wielkości ryb.
c) grubość przyponu (pozwalającej na wyholowanie spodziewanych ryb)
Odpowiadając sobie na te pytania, ustalamy najważniejsze parametry zestawu. Teraz ustalamy grubość żyłki głównej. Musi być ona co najmniej o 0,02mm grubsza od grubości przyponu. Najczęściej jednak w zestawach rzecznych budujemy zestaw na żyłce trochę grubszej. Musi ona wytrzymywać nie tylko walkę z rybą, lecz również ciężka pracę jaką poddawany jest zestaw rzeczny. Generalnie używam następujących zależności: gramatura spławika – grubość żyłki głównej
4-8gr - 0,14-16mm
8-12gr - 0,16-18mm
12-18gr- 0,16-20mm



fot. Poszczególne elementy zestawu.

Należy te wartości potraktować jako orientacyjne. Nadmienię również, że należy grubość użytej żyłki uwzględnić przy doborze amortyzatora. Jeśli chodzi o wyważenie zestawu, należy się do tego przyłożyć tak samo jak przy spławikach w wody stojące. Ja swoje zestawy wyważam na punkt. Tzn., że wystaje dosłownie koniuszek antenki. W łowieniu zestawem skróconym mamy do czynienia z tzw. wypornością dynamiczną, która siłą rzeczy wypycha spławik ku górze. Budowę zestawu zaczynam od zamontowania spławika na żyłce głównej poprzez cztery koszulki. Następnie zakładam stoper gumowy. Ma on na celu ograniczenie ruchu głównego ciężarka w górę a co za tym idzie uniemożliwienia plątania się zestawu po uderzeniu oliwki o śruciny blokujące ciężarek od dołu w czasie puszczania haczyka np. po wymianie przynęty. Następnie oliwka. Oliwkę tak dobieram żeby dopełnić obciążenie grupą 5-7 śrucin z czego 4-5 podtrzymują oliwkę. Ich wielkość dobieram wtedy kiedy ustalę i zacisnę śruciny sygnalizacyjne. A te z kolei stosuje trzy jednakowej wielkości. W czasie wędkowania ich wzajemne położenie reguluję doświadczalnie i dostosowuję do sposobu żerowania ryb, sygnalizacji brań oraz ukształtowania dna. W końcu wiąże węzłem błystkowym możliwie mały krętlik, lecz z uchem pozwalającym na przełożenie haczyka. Zasada doboru długości przyponów jest ogólnie znana i często opisywana więc pominę ja w tym opisie. Część osób budując swoje zestawy na rzekę, blokuje główne obciążenie wciągając w środek oliwki czy łezki (albo kulki)odpowiednio dobrany grubością amortyzator gumowy. Ciężarek taki nie przesuwa się sam po zestawie ale zawodnik dowolnie koryguje jego położenie względem dna. Tą kwestię pozostawię do ewentualnej dyskusji. Jak wysoko powinno być usytuowane obciążenie główne względem dna……jest to zależne od wielu czynników. Wymienię podstawowe. Jeśli łowimy na stopa, obciążenie główne ma za zadanie unieruchomienie zestawu dlatego ustawiamy je jak najbliżej dna (regulamin zabrania opierania obciążenia głównego o dno) Jeśli spodziewamy się jazi kleni płoci, obciążenie główne zazwyczaj wędruje ok. 40-90 cm nad dno. Generalnie unikamy walenia ryb ołowiem po głowie. Optymalne dobranie zarówno gramatury zestawu jak i rozłożenia obciążenia podpowiada zazwyczaj trening.


for. Zestaw prawie kompletny, bez przyponu, zamontowany spławik, obciążenie.



fot. Rozkład obciążenia.

Optymalne dobranie zarówno gramatury zestawu jak i rozłożenia obciążenia podpowiada zazwyczaj trening.


fot. Gotowy zestaw rzeczny.

I mamy gotowy zestaw Wink jeszcze takich 30 i możemy iść na trening Smile


Komentuj artykuł :

http://www.wyczyn.fora.pl/metoda-i-taktyka,13/budowa-zestawu-na-rzeke-do-artykulu,12770.html#82780
[/url]


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez luki dnia Sob 13:33, 20 Lut 2010, w całości zmieniany 3 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi    Forum FORUM WĘDKARZY WYCZYNOWYCH Strona Główna -> WYWIADY i PORADY Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin