Forum FORUM WĘDKARZY WYCZYNOWYCH Strona Główna FORUM WĘDKARZY WYCZYNOWYCH
NAJWIĘKSZE W POLSCE KOMPENDIUM WIEDZY O WĘDKARSTWIE WYCZYNOWYM!
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Przeplywanka- budowa zestawu.

 
Napisz nowy temat   Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi    Forum FORUM WĘDKARZY WYCZYNOWYCH Strona Główna -> WYWIADY i PORADY
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
arturro-k




Dołączył: 08 Lut 2008
Posty: 687
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 22 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Białystok

PostWysłany: Nie 21:17, 28 Lut 2010    Temat postu: Przeplywanka- budowa zestawu.

W odpowiedzi na wiele pytań związanych z zestawami na rzekę, przedstawiam dwa diagramy, które stanowią podstawę do indywidualnego dostosowania podczas połowu na przepływankę.
Jest tak wiele czynników wpływających na zbudowanie zestawu na poszczególne wody i warunki, że nie można z góry założyć jednego właściwego. Przykładem niech będą opisy z ubiegłorocznych zawodów na rzece Warcie w Poznaniu gdzie łowiono z powodzeniem na zestawy zbudowane z spławika ,,liść” od 6g do 35g.
Podane diagramy są tak zwanymi wzorcami podstawowymi, a modyfikacje rozłożenia obciążenia, grubości żyłki, wielkości haczyka, długości przyponu uzależnione są od poniższych czynników:

1. haczyk dostosowujemy do przewidywanej przynęty oraz wielkości ryb ( czasami jest to trudny wybór, ale jeżeli przewagę będzie stanowiła płoć i krąp a leszcze występują pojedynczo lub rzadko, wybieramy mniejsze rozmiary)


2. żyłkę dobieramy w stosunku do intensywności żerowania ryb oraz ich spodziewanej wielkości (trudno zakładać jako główna 0,18 a przypon 0,16 gdy mimo iż spławik ma 25 gram i więcej ale ryby są bardzo ostrożne woda czysta i rybostan jest ubogi a dominuje mała i średnia ryba)


3. długość przyponu dobierana jest od rodzaju przepływanki, ukształtowania dna oraz gatunku poławianych ryb ( pewne gatunki pobierają przynętę leżącą lub przesuwającą się po dnie inne jak np. krąp fruwającą w toni)


4. inne rozłożenie obciążenia będzie na wodzie wartkiej ale płytkiej, a inne na głębokości 4-6m (inaczej obciążenie rozłożymy gdy ryby intensywnie żerują - skupiamy wszystko lub rozkładamy na krótkim odcinku, a inaczej gdy brania są chimeryczne – rozprowadzamy obciążenie na większym odcinku żyłki aby przynęta bardziej naturalnie opadała)


Należy pamiętać o pewnej bardzo istotnej zależności pomiędzy zanętą a naszym zestawem.
Stanie z zestawem w miejscu z przynęta położona na dnie jest bezcelowe, gdy nasza zanęta pracuje (mijamy wtedy ryby żerujące w toni ), lub odwrotnie fruwanie lekkim zestawem w toni gdy zanęta była ciężka bez frakcji pracujących i unoszących.
W zestawach do przepływanki pomiędzy 1-5g ,gdzie została zastosowana oliwka lub kulka przelotowa powinno się ten ciężarek zablokować, uniemożliwiając przesuwanie się po żyłce , albo śrucinami albo też gumką z starego amortyzatora, lub koszulka silikonową w przypadku zastosowania ciężarka z tzw. ,,wąsami”.
Należy pamiętać, aby zawsze pomiędzy główne obciążenie (przelotowa oliwka lub kulka) a przynajmniej trzy śruciny podpierające, wstawić kawałek wężyka silikonowego (w celu amortyzacji i uniemożliwienia zgniatania się ołowiu) .
Wszelkie zestawy po intensywnym treningu ,należy zdemontować i zbudować nowe, powód ( osłabienie węzłów, osłabienie żyłki przez przeciągnięcie, załamania mikro przetarcia). Unikniemy wielu przykrych niespodzianek.
Czasami podczas zawodów należy dokonać modyfikacji ustawienie obciążenia, z tego względu nie można mieć w głowie tylko jednego wzorca, a wiedzę o rybach, wodzie, zanętach i oświetleniu).
Fotografia pierwsza przedstawia zestaw do cięższej przepływanki spławikiem typy ,,liść” (osobiście stosuję ten model spławika dopiero od 4g w górę.

[link widoczny dla zalogowanych]


[link widoczny dla zalogowanych]



Fotografia druga to klasyczny zestaw do przepływanki spławikiem "bombką'' lub o kulistym kształcie korpusu.
Powyżej 6 g stosuję tylko w sytuacji gdy występują silne zawirowania wody oraz często przy połowie ( jazi kleni, krąpi).
Reszta to praktyka i wiedza nie tylko wędkarska.

Dariusz Ciechański

Porozmawiaj:
http://www.wyczyn.fora.pl/metoda-i-taktyka,13/zestaw-do-przep-ywanki,12662.html#83767


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez arturro-k dnia Nie 21:35, 28 Lut 2010, w całości zmieniany 3 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi    Forum FORUM WĘDKARZY WYCZYNOWYCH Strona Główna -> WYWIADY i PORADY Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin