Forum FORUM WĘDKARZY WYCZYNOWYCH Strona Główna FORUM WĘDKARZY WYCZYNOWYCH
NAJWIĘKSZE W POLSCE KOMPENDIUM WIEDZY O WĘDKARSTWIE WYCZYNOWYM!
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Co powiniene? wiedzie? - zanim kupisz TYCZKE.

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FORUM WĘDKARZY WYCZYNOWYCH Strona Główna -> SPRZĘT
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Marek Bany




Dołączył: 19 Kwi 2016
Posty: 172
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 5 razy
Ostrzeżeń: 1/5
Skąd: Włochy

PostWysłany: Czw 20:13, 19 Maj 2016    Temat postu: Co powiniene? wiedzie? - zanim kupisz TYCZKE.

Witam.
Mimo iż juz kilka razy na rożnych portalach napisałem podobny artykuł, postanowiłem zrobić to jeszcze raz- bardziej dokładnie. Jednym z moich zajęć jest "wycena" używanych tyczek i "ocena" tych nowych. Dla włoskich sklepów
I kilku Marek obecnych na tym rynku. Pojawiają sie rownież moje posty w których oferuje rożne tyczki do sprzedaży i wielokrotnie pojawiają sie te same pytania o długość i wagę. To co na pisze moze być dość skomplikowane ale mam nadzieje przejrzyste i zrozumiałe. Po pierwsze długość tyczki.
W 2009 roku wprowadzono ujednolicony przepis dotyczący długości tyczek używanych podczas zawodów sportowych. Jak wszyscy wiedza jest to 13m.
Wszystkie firmy zaprzestały produkcji kiji o długości 14,5 wypuszczając na rynek wędki <>13 metrów. Niejednokrotnie tyczki były dłuższe niż 13m aby po przycięciu szczytowki uzyskać pełne 13m. Obecnie jest rożnie. Ale wszystkie produkowane tyczki maja w przybliżeniu wraz z przedłużka wspomniane 13. Moze to być 12,75- 12,90 ale nigdy nie więcej niż 13. Zacznijmy od przedłużki, pełni ona dwie funkcje. Pierwsza te mini, czyli krótsze niż 50 cm. Zabezpieczaj nasza bazę przed "zgniecieniem" podczas łowienia używając balkonu, tyrzymajac tyczke miedzy nogami. Drugi przedłużki 50-60 cm, to juz prawdziwy wyczyn, maja jeszcze jedno zadanie. Większość doświadczonych zawodników zaczyna zawody łowiąc niepełnym składem, czyli tyczka bez przedłużki. Dokładnie w polu necenia. Po godzinie, to wszystko zależy od zerowania ryb, przesuwają zestaw o 50 cm do przodu dokładając przedłużki i łowiąc w "obrębie pola necenia" gdzie najcześciej znajdują sie duże i ostrożne ryby. Obecnie większość tyczek sprzedawanych jest z fabrycznie przyciętymi szczytowkach. Dlatego ich długość moze być mniejsza niż 13m ale to tylko dlatego aby uzyskać optymalne WYWAŻENIE TYCZKI. Różnice te sa niewielkie i nie maja wpływu na łowienie. Dlatego przyjmijmy, ze KAŻDA TYCZKA MA 13m.
WAGA tyczki- przyjęło sie, szczególnie wsród początkujących tyczkarzy, zwracanie uwagi na wagę tyczki. Im mniej wazy tym lepiej- nie ma nic bardziej mylnego. Sa dwa czynniki waga rzeczywista i waga odczuwalna (nazywana wyważeniem) i właśnie to wyważenie jest dla nas najważniejsze!!!!
Zdarza sie, ze tyczka której waga rzeczywista jest 900g w rękach wydaje sie cięższa niż ta, której waga rzeczywista jest 1000 lub więcej. Nazywamy to "DOWNFORCE" jeszcze do niedawna firmy podawały ten najważniejszy wskaźnik ale obecnie, aby ukryć (niestety) to co najważniejsze jest pomijany w katalogach. Możemy go zmierzyć sami. W koszy wkładamy tyczke w uchwyt do łowienia z balkonem i w odległości dokładnie 1m dynamometrem mierzymy sile potrzebna do uniesienia tyczki, oderwania jej od balkonu. Im rezultat jest mniejszy tym tyczka jest lepiej wyważona nazywamy to "Downforce" możemy zrobić specialna tabele z wykresem wyważenia poszczególnego kija miezac sile co 50 cm i nanosząc ja na nasza tabele. Tak powstały wykres będzie dokładnym przedstawieniem naszego kija. Możemy wten sposób porównać kilka tyczek i zobaczyć jak sa wyważone na całej długości. Możemy wykonać jeszcze jedena próbę tym razem na długości 60 cm, miezac sile potrzebna do uniesienia tyczki dynamometrem. Ta sile nazywamy " siła potrzebna do uniesienia" odzwierciedla ona dokładnie sile, która musi użyć wędkarz łowiący tyczka trzymając ja w rękach. Także widzicie, ze waga ma naprawdę małe znaczenie. I jeszcze jedno, wyścig w odchudzaniu tyczek doprowadził do produkcji wielu kiji, które mało ważą ale przez to sa bardzo delikatne i bardzo narażone na wszelkiego rodzaju uszkodzenia. Powinienem w tym momencie napisać o nowym materiale zastosowanym do produkcji wędziska przez firmę z, która współpracuje ale nie pisze tego tekstu dla celów reklamowych. Powiem tylko, ze udało sie stworzyć materiał, który przy tej samej wadze ma o 30% większa wytrzymałość a to prawdziwy przełom na rynku wędkarskim.
Ostatnia rzecz- do jakiej gramatury splawikami możemy łowić dana tyczka. Powiem szczerze, po raz pierwszy spotkałem sie z tym w Polsce i nawet nie mam pojęcia jak "oni to liczą" podając naprzyklad " ta tyczk można łowić splawikami od 0- do 25g? To dla mnie czarna magia! I jak zwykle Polski wymysł jak z tyczkami Kanałowymi czy rzecznymi. Podaje sie tzw ELASTIC RATING. Czyli maksymalna średnice amortyzatora, który możemy zastosować do danej tyczki. Dobra tyczka zawodnicza ma Elastic rating 1,6 co oznacza, ze maksymalny amortyzator, który możemy zastosować nie moze przekroczyć 1,6. Sa firmy, które przez przesadne odchudzanie kiji (najcześciej dla taniego chwytu reklamowego) doprowadziły do tego, ze elastic rating równy jest 1,2. Nazywając swoje wyroby super LIGHT itd. Moim zdaniem to Super ściema, bo wędka zawodnicza jest do łowienia podczas zawodów praktycznie w każdych warunkach z wyłączeniem karpiowisk (do tego sa specjalne tyczki CARP) i extremalnych gdzie główna ryba jest brzana. To tyle. Mam nadzieje, ze to co napisałem choć trochę pomoże w wyborze tyczki i, ze zostało zrozumiałe.
Jeżeli nie to proszę o pytania.
Pozdrawiam Marek Bany


Post został pochwalony 4 razy

Ostatnio zmieniony przez Marek Bany dnia Czw 21:12, 19 Maj 2016, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
linus1




Dołączył: 03 Lut 2009
Posty: 131
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 1 raz
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Mazowieckie

PostWysłany: Czw 20:52, 19 Maj 2016    Temat postu:

Mądre i potrzebne wiadomości...

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Marek Bany




Dołączył: 19 Kwi 2016
Posty: 172
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 5 razy
Ostrzeżeń: 1/5
Skąd: Włochy

PostWysłany: Czw 21:41, 19 Maj 2016    Temat postu:

Zapomniałem napisać o różnicach w długości 12,75 itd. I jaki to ma wpływ na wyważenie. Każda szanująca sie firma tak projektuje tyczke aby jej długość była jak najbardziej zbliżona 13m i miała optymalne wyważenie. A ze te 15-20 Cm maja na to ogromny wpływ możecie przekonać sie sami. Zróbcie tabele "wyważenia- down force" swojej tyczki przed obcięciem szczytowki i po jej odcięciu. Wydawać sie moze, ze po odcięciu (tyczka wazy mniej kilka gramów) wyważenie będzie lepsze. Jednak porównując dane przekonacie sie, ze jest odwrotnie. Bedą to różnice minimalne ale jednak różnice. I jeszcze jedno Tzw. PATENTY. Co to jest patent, to wynalazek opatentowany w urzędzie patentowym (lub jego zagranicznym odpowiedniku), którego NIKT przez najbliższe 25 lat bez zgody wynalazcy nie będzie mógł używać. POKAŻCIE MI JEDEN TAKI PATENT związany z tyczka. Sa tyczki, które wyglądają jak choinki, tyle tego maja (to kolejne tanie chwyty reklamowe). Np. Nienagrzewające sie powłoka- to tak jak by napisać, ze samochód ma 4kola, która tyczka tego nie ma. Lub, teflonowe zlocza, tytanowe, z żelaza.. Moze? By były najlepsze. I wiel innych. Nie dajcie nigdy sie nabrać na kolorowe napisy na wędkach. Bo wszystkie choć inaczej to sie nazywa i niejednokrotnie jest nie eksponowane. To maja.

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Marek Bany




Dołączył: 19 Kwi 2016
Posty: 172
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 5 razy
Ostrzeżeń: 1/5
Skąd: Włochy

PostWysłany: Wto 22:47, 30 Sie 2016    Temat postu:

I jeszcze jedna rzecz bardzo ważna- SZTYWNOŚĆ TYCZKI. Dziś na FB miałem mała sprzeczkę a właściwie dyskusje na temat tyczek Italici i DAIWY. Ktoś zarzucał ze 900g to duzo bo niektóre DAIWY na 13 metrze waza okolo 700g. I tu przypomniałem sobie o sztywności i, ze tego tematu nie poruszyłem. O down force juz pisałem i te 700 gramowe DAIWY maja ja gorsza od wielu tzw. Europejskich tyczek. Ale skąd tak niska waga i co to ma do sztywności. O różnicach wynikających z budowy tyczek tych angielskich i naszych napisałem bardzo duzo na innym forum. Tu tylko po krótce. Angielskie tyczki musza być bardzo mocne, bo podstawowa ryba tam poławiana jest karp. Większość tyczek rodzi sie jako 16! Dlatego na 13 musza mało ważyć bo inaczej ile by ważyły na 16? Teraz tak. Moc to mata węglowa, sztywność to klej (przez każda firmę używany inny i on właśnie ma bardzo ważne znaczenie w naszych tyczkach) Im więcej maty węglowej a mniej kleju tym tyczka lżejsza i mocniejsza ale LEJĄCA SIE (efekt banana) Im więcej kleju mniej maty tym tyczka (a właściwie topy) sztywniejsze ale mniej wytrzymałe. Od i cała tajemnica. Teraz przejdźmy do sztywności naszych tyczek (tak nazywam, te wyprodukowane dla mieszkańców stalego ladu)
Jak juz wspominałem o ich sztywności decyduje ilośc i jakość zastosowanego kleju. Większość firm ta informacje umieszcza na swoim produkcie jako "patent". I słusznie, bo inni używają swojego, czyli innego kleju. Który, jest najlepszy? Ja mam swoje zdanie, ale jako iż jest moje i nie chce nic sugerować, nie napisze. Sztywność tyczki łatwo sprawdzić. Wystarczy wziasc dwie podpórki pod topy, krzesła czy cos podobnego. Ustawić je przy ścianie (ponad 13 metrowej oczywiście) przy użyciu poziomice narysować na ścianie linie. Na podpunktach ustawić tyczke, tak aby była podparta na 9i6 elemencie, czyli aby TOP był luźny. Ustawić tak tyczke aby 9,8,7,6 element był równoległy z narysowana przez nas linia i zmierzyć odchyl szczytowki od lini, która narysowaliśmy przy pomocy poziomice. Mam nadzieje, ze nie jest to zbyt skomplikowane. Możemy użyć lampy tak aby rzucała światło na tyczke a na ścianie pojawił sie jej cień. Możemy wówczas zaznaczyć ugięcie i w ten sposób porównać kilka tyczek. Kurde mam nadzieje, ze jest to zrozumiałe. Jak nie to zawsze możecie pytać.
Pozdrawiam Marek Bany


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Marcinl76




Dołączył: 19 Paź 2014
Posty: 36
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 2 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Śro 8:34, 31 Sie 2016    Temat postu:

Tutaj znajduje się zestawienie kilkunastu tyczek i zakresu ich ugięcia:
[link widoczny dla zalogowanych]

Pozdrawiam
Marcinl76


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez Marcinl76 dnia Śro 8:36, 31 Sie 2016, w całości zmieniany 2 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
midi




Dołączył: 18 Gru 2014
Posty: 39
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 1/5
Skąd: małopolskie

PostWysłany: Wto 9:10, 11 Paź 2016    Temat postu:

Szkoda, że u nas nikt (dystrybutorzy poszczególnych marek) nie robi takich zestawień, właśnie ze wskazaniem na balans. [link widoczny dla zalogowanych]

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
19bialy




Dołączył: 06 Maj 2009
Posty: 631
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 7 razy
Ostrzeżeń: 3/5
Skąd: Wałcz

PostWysłany: Wto 9:25, 11 Paź 2016    Temat postu:

Bo "suchymi" danymi nikt nie łowi. Balans może i jest ważny ale liczy się też moc i zwis wędki ale to już do innego tematu.

Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez 19bialy dnia Wto 9:30, 11 Paź 2016, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
midi




Dołączył: 18 Gru 2014
Posty: 39
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 1/5
Skąd: małopolskie

PostWysłany: Wto 10:20, 11 Paź 2016    Temat postu:

19bialy, przy dzisiejszej sprzedaży tyczek na odległość, te "suche" dane są niejednokrotnie jedynymi dostępnymi obiektywnymi dla kupującego, bo jeden chwali pałę, która go wciąga do wody, a innego podnieca sztywność jego wędki. Natomiast te "suche" dane mają pomagać, a nie być wyznacznikiem pewności! Nie zmienia to faktu, że jak coś jest trefnie wyważone, to plecy nam na pewno nie będą wdzięczne za taki zakup Smile Sam szukałem wędki i doradzano mi na początek różne modele. Wziąłem kilka do ręki i powiem Ci jedynie tyle, że niektórzy koledzy w niezły kanał chcieli mnie wpuścić. Trochę kilometrów musiałem zrobić i na paliwo wydać, ale nie żałuję, bo przynajmniej wydałem resztę pieniędzy tak jak należy. Gdy patrze na te suche dane to jakoś dziwnie mi się pokrywają z tym co miałem wtedy w ręce (z tabeli T. Horemskiego i jeszcze parę innych) i szczerze to one mi pomogły zawęzić krąg poszukiwań. Czy nie o to chodzi przy zakupie wędki?

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
19bialy




Dołączył: 06 Maj 2009
Posty: 631
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 7 razy
Ostrzeżeń: 3/5
Skąd: Wałcz

PostWysłany: Wto 14:04, 11 Paź 2016    Temat postu:

Tak ale porównywanie balansu do wagi bez poznania zwisu i mocy jest bezcelowe bo wędka może mieć dobry balans niską wagę i lać sie jak bat bo zostało użyte mało węgla.

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
midi




Dołączył: 18 Gru 2014
Posty: 39
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 1/5
Skąd: małopolskie

PostWysłany: Wto 14:59, 11 Paź 2016    Temat postu:

A to nie jest czasem na odwrót z tym węglem kiedy tyczka się leje? Smile Reasumując, wolę takie testy niż dane w katalogach, przynajmniej widzę czego mogę rzeczywiście oczekiwać. Lubię docenić czyjąś pracę niż na nią narzekać, tym bardziej jeżeli jest pomocna Very Happy To na tyle z mojej strony. Pozdrawiam

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
19bialy




Dołączył: 06 Maj 2009
Posty: 631
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 7 razy
Ostrzeżeń: 3/5
Skąd: Wałcz

PostWysłany: Śro 7:45, 12 Paź 2016    Temat postu:

Jest dużo czynników na to wpływających temat rzeka...
Dużo wegla +mała średnica= zwis
mało węgla +mała średnica =zwis ale tyczka lekka i krucha
Dużo węgla +duża średnica= prosty i sztywny ale ciężki kij rzeczny
mało wegla +duża średnica= kruchy sztywny kij kanałowy

Matemayki nie oszukasz Smile

Pisanie o niezniszczalności to bujda na res....
Większość pękających tyczek to wina nasza w tym roku widziałem 5 pękających tyczek w tym jedna absurdalnie: kolega wyjechał z 10 kubków mega dużych kul po czym wziął 6gramowy listem i przy pierwszym zacięciu pękł 8my element i gdzie tu logika a no i nie zapominajmy że tym samym kijem wygruntował stanowisko na Warcie.


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez 19bialy dnia Śro 10:41, 12 Paź 2016, w całości zmieniany 2 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
pyton




Dołączył: 22 Gru 2007
Posty: 1979
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 31 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Ursus

PostWysłany: Śro 20:21, 12 Paź 2016    Temat postu:

19bialy napisał:
Jest dużo czynników na to wpływających temat rzeka...
Dużo wegla +mała średnica= zwis
mało węgla +mała średnica =zwis ale tyczka lekka i krucha
Dużo węgla +duża średnica= prosty i sztywny ale ciężki kij rzeczny
mało wegla +duża średnica= kruchy sztywny kij kanałowy



to uproszczenie... jest jeszcze Moduł Younga różny dla różnych laminatów... Co prawda w obecnych czasach ma coraz mniejszy wpływ bo jest tendencja do używania coraz gorszych tkanin, a sztywność robi się średnicą rurek...


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Marek Bany




Dołączył: 19 Kwi 2016
Posty: 172
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 5 razy
Ostrzeżeń: 1/5
Skąd: Włochy

PostWysłany: Sob 0:05, 18 Lut 2017    Temat postu:

Teraz tak po kilku miesiącach zajrzałem co tam moi koledzy napisali.
Kilka dodatkowych wyjaśnień.
Do wytwarzania wędek używana jest mata (włókno, materiał) wytworzony z węgla. Teraz chemicy muszą to dobrze wytłumaczyć, co to jest. Węgiel występuje w kilku odmianach alotropowych, jednak to nie lekcja. Jak byśmy nie nazywali podstawowych materiałów do tworzenia tyczek- to ich waga będzie bardzo podobna. Znów kłania się chemia. Jednak co świadczy o ich sztywności i wadze? Odpowiedz jest prosta, klej lub jak to nazywają inni żywica!To ona ma największy wpływ na wagę i sztywność. Im jej więcej tym sztywniejszy kij ale bardziej delikatny. Zwiększajac udział maty węglowej wzmacniamy jej moc kosztem wyważenia. Dlatego to właśnie ta żywica jest jednym z najważniejszych komponentów tyczki. Popatrzmy na Mavera używa NANOLITH, Italica TORAYCA. I jak zauważycie w ostatnim czasie to właśnie na "jakość żywicy" prześcigają sie firmy produkujące Roubasienne. Do ubiegłego roku mata pozostawała na drugim miejscu bo prawie wszyscy używali identycznej. Pozniej pojawił sie ENIR ale o tym juz pisałem. I tu należy powrócić do wagi rzeczywistej tyczki. Mozna wyprodukować bardzo lekka tyczke (tak niektórzy robią) zwiększajac udział żywicy a zmniejszając udział maty- ale beda to super delikatne kije do delikatnego łowienia. Dlatego typowe wędki zawodnicze produkowane sa według innych kryteria. Zwiększenie udziału żywicy przy zwiększeniu udziału maty węglowej w produkcie. Wiąże sie to z większa waga rzeczywista, ktora poprzez odpowiednie wybalansowanie kija przechodzi na drugi plan. Dlatego tak często powtarzam. NIE ZWRACAJCIE UWAGI NA WAGĘ A NA WYWAŻENIE. Tyczki karpiowe, to duzo maty mało kleju. Dlatego ich moc jest większa a sztywność mniejsza a co za tym idzie i wyważenie.
Zaznaczam. To co napisałem dotyczy tyczek europejskich. Te ANGIELSKIE (choc Anglia to tez Europa) ze względu na zupełnie inne łowiska i warunki. Produkowane sa według nieco innych schematów i moim zdaniem nie sa stworzone do łowienia w naszych warunkach. To oczywiscie moje zdanie, moja opinia i obserwacja. We Włoszech- kraju TYCZKARZY- nie widziałem nawet jednego zawodnika łowiącego typowo ANGIELSKA RBS nie przeznaczana i zaprojektowana na europejski rynek.
Pozdrawiam Marek


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FORUM WĘDKARZY WYCZYNOWYCH Strona Główna -> SPRZĘT Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin